در ابتدای مطلب ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که قهوه ترک، نوعی دان قهوه نیست، بلکه یک روش دم‌آوری قهوه است. این نوع قهوه جزء نوشیدنی‌های روزمره در کشور ترکیه محسوب می‌شود. برای درست کردن یک قهوه ترک اصیل، شما به تجهیزات خاص و حرفه‌ای نیاز ندارید و در اصل موفقیت در این روش دم‌آوری، تا حد زیادی به حوصله و دقت شما بستگی دارد.

طرز تهیه قهوه ترک
مرحله سوم

به ازای هر ۹۰میلی‌لیتر آب، حدود ۹گرم قهوه و برحسب سلیقه مقداری شکر به جذوه اضافه کنید. سپس به آرامی با یک قاشق مواد را به هم بزنید تا به خوبی در آب حل شوند.

coffee
مرحله ششم

قهوه‌ی شما آماده است، نوش‌جان!

turkish
مرحله دوم

به ازای هر نفر حدود ۹۰ میلی‌لیتر آب سرد بریزید.

turkish
مرحله پنجم

سپس جذوه را از روی منبع حرارتی بردارید و با استفاده از یک قاشق چای‌خوری کف آن را داخل فنجان بریزید. در صورتی که تمایل دارید قهوه‌تان غلیظ‌تر شود و حالت کرمی پیدا کند، می‌توانید ۲۱ بار دیگر نیز جذوه را روی حرارت گذاشته و مرحله قبل را تکرار کنید. پس از انجام این کار، قهوه‌ی موجود در ظرف را داخل فنجان بریزید.

طرز تهیه قهوه ترک
مرحله اول

وسایل مورد نیاز:

  1. قهوه پودر شده با ریزترین درجه
  2. آب، که برای دستیابی به بهترین نتیجه، پیشنهاد می‌شود، از آب معدنی یا آب دوبار تصفیه شده استفاده شود.
  3. جذوه، که ظرفی با دسته‌ی بلند از جنس مس یا برنج است.
  4. شکر و سایر طعم‌دهنده‌ها (در صورت تمایل)

turkish
مرحله چهارم

جذوه را روی حرارت قرار دهید. حرارت را حین دم‌آوری کم نگه‌دارید تا قهوه فوراً به جوش نیاید؛ زیرا که دانه‌های قهوه باید به اندازه‌ی کافی در آب داغ بمانند تا مزه‌ی خود را پس بدهند. در این مدت سعی کنید چشم از ظرف برندارید. نشانه‌ی دم کشیدن قهوه این است که سطح روی آن کف کرده و بالا می‌آید. این کار حدودا ۴-۳ دقیقه طول می‌کشد.

دیدگاهتان را بنویسید