نانوپرسو یک قهوه ساز است که می‌تواند بدون برق، اسپرسو درست کند. در این پست راجع به دستگاه نانوپرسو و روش کار با آن توضیح می‌دهیم.

واکاکو، یک شرکت هنگ کنگی سه قهوه ساز به نام های نانوپرسو، مینی‌پرسو و پیپاموکا تولید می‌کند. همراه با دستگاه نانوپرسو، در جعبه دستگاه یک کیف پارچه ای، یک برس برای تمیز کردن و یک دستورالعمل قرار دارد. برای این نوشته، دستگاه نانوپرسو را در دو موقعیت متفاوت تست کرده شده است: در خانه و در طبیعت، برای دیدن اینکه دستگاه در شرایط مختلف چه عملکردی دارد، و درست کردن اسپرسو با آن بیرون از خانه چقدر راحت است.

شاید، طبیعت بهترین مکان برای نوشیدن قهوه باشد.

قسمت های نانوپرسو به راحتی از هم جدا می‌شوند.

برای تست، آسیاب را روی ریزترین حالت گذاشته و قهوه را آسیاب می‌کنیم (نزدیک ترین اندازه ممکن به اندازه آسیاب لازم برای اسپرسو). مقدار قهوه پیشنهادی برای قرار دادن در دستگاه نانوپرسو، ۸ گرم است. این مقدار قهوه را در پیمانه همراه دستگاه قرار داده، پروسه تهیه به خودی خود ساده است.

دستورالعمل قدم به قدم برای استفاده از نانوپرسو

 1. در خروجی را باز کنید
 2. سبد صافی را جدا کنید
 3. در صورت نیاز، فنجان را بردارید
 4. تانکر آب را جدا کنید
 5. پیمانه و برس را از روی محفظه آب بردارید
 6. پیمانه را با حدود ۸ گرم قهوه آسیاب شده پر کنید
 7. سبد صافی را بالای پیمانه قرار دهید
 8. سبد صافی را پر کنید، محکم به آن ضربه بزنید و لبه ها را تمیز کنید.
 9. سبد صافی را به جای خود، بالای بدنه اصلی دستگاه برگردانید
 10. در خروجی را محکم ببندید
 11. آب جوش را داخل محفظه آب بریزید
 12. بدنه اصلی دستگاه را محکم به محفظه آب وصل کنید
 13. پیستون را باز کنید
 14. دستگاه را با دو دست گرفته و بالای یک فنجان، آن را به بالا و پایین تکان دهید
 15. با ۸ تکان اول فشار کافی بدست می‌آید. سپس به آرامی تکان دهید تا تمام قهوه خارج شود.
نانوپرسو

اسپرسوی تهیه شده ظاهر زیبایی دارد و روی آن کرم خوشرنگی نشسته است. مهم است که هنگام استفاده از نانوپرسو بیرون از خانه، محفظه آب را در اسرع وقت پس از به جوش رسیدن پر کنیم، در غیر این صورت آب به سرعت خنک می‌شود و اسپرسو به اندازه کافی دم نکشیده و طعم ترش و مبهمی به خود می‌گیرد و ضعیف خواهد شد. دم کردن اسپرسو در طبیعت با استفاده از نانوپرسو راحت است و با کمی تغییر جزئی در دستور، طعم اسپرسوی تهیه شده بسیار شبیه به اسپرسوی تهیه شده با دستگاه اسپرسو خواهد بود.

برای حالت دوم، یعنی تهیه اسپرسو با نانوپرسو در خانه، ۸ گرم قهوه پیشنهادی را با ترازو وزن می‌کنیم.          علاوه بر این، برای جوش آوردن آب از یک کتری استفاده کرده و در نتیجه آب خنک نمی‌شود. این بار نیز روی اسپرسو کرم طلایی-قهوه ای زیبایی شکل خواهد گرفت و همچنین به علت ریختن سریع آب جوش در محفظه آب، طعم اسپرسو نیز قوی تر و بهتر است، و پس مزه، اسیدیته و بافت خوبی داشت.

تمیز کردن نانوپرسو نیز راحت است، برس همراه دستگاه برای تمیز کردن آن پس از هر استفاده مناسب است. هر چند وقت یک بار نیز (هر ۲۰ شات) نیاز به تمیز کردن عمیق صافی و بخش های نازل نیاز است. هر ۶ ماه (معادل ۳۰۰ شات) نیز تمیز کردن شبکه‌های صافی و سطح زیرین آن لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید