کلور(clever) یک ابزار ساده برای تهیه قهوه دمی است که بی‌شباهت با وی۶۰ نیست. اما یک تفاوت مهم دارد.

در این ابزار یک سوپاپ طراحی شده است که باعث می‌شود هنگامی که کلور (clever) را روی فنجان یا فلاسک قرار می‌دهید سوپاپ آن باز شود. و طبیعتا هنگامی که از روی لیوان برداشته می‌شود، بسته می‌شود.

جنس بدنه کلور به گونه‌ای طراحی شده است که نمی‌توان آن را در ماشین ظرفشویی یا مایکروویو قرار داد. روی این ابزار یک درپوش نیز وجود دارد که باعث می‌شود قهوه سرد نشود و گرمای آن را حفظ کند.

کلور را می‌توان ترکیبی از فرنچ‌پرس و وی۶۰ دانست. به طوری که سعی در بهبود مشکلات ابزار فرنچ‌پرس و وی۶۰ شده است. از آن جهت آن را ترکیبی از دو ابزار فوق می‌دانیم چرا که در دم‌‌آوری قهوه با فرنچ‌پرس، می‌توانیم زمان خیساندن یا دم کشیدن قهوه را خودمان کنترل کنیم اما کمی قهوه در فرنج‌پرس ته‌نشین می‌شود یا به اصطلاح رسوب آن در فنجان قابل تشخیص است. در کلور هم ما زمان خیساندن قهوه را خودمان کنترل می‌کنیم با این تفاوت که رسوبی در فنجان نمی‌ماند.

وی۶۰ را هم که می‌شناسیم، دم کردن قهوه با فیلتر کاغذی همانند کلور (CLEVER). اما تفاوت این دو با هم، در نداشتن کنترل بر زمان دم کشیدن قهوه است. در وی۶۰، بلافاصله بعد از اضافه کردن آب جوش روی قهوه آسیاشده، قهوه شروع به فیلتر شدن و ریزش به فنجان را دارد. در حالیکه در کلور اینگونه نیست.

در این ویدئو سعی شده است تا به سادگی هرچه تمام‌تر با طرز تهیه قهوه دمی با این ابزار پرطرفدار آشنا شویم:

دیدگاهتان را بنویسید